Szanowni Państwo

Dnia 1 października 2012r o godzinie 21,13 zmarł w swoim mieszkaniu w Warszawie kapitan Feliks Lempkowski, jeden z ostatnich trzech żyjących do tej pory na świecie Ułanów 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, uczestnik walk obronnych września 1939 r. i uczestnik Bitwy pod Mokrą,gdzie jedyny raz w dziejach ludzkości Formacje Kawaleryjskie były lepsze od Formacji pancernych. W Bitwie pod Mokrą, koło Częstochowy Niemcy zostali zatrzymani i stracili 1/5 czołgów i pojazdów pancernych, które stracili w całej Kampanii Wrześniowej 1939r w Polsce. Obrońcy Polski – Wołyńska Brygada Kawalerii i w jej składzie znajdujący się na głównym kierunku natarcia Niemców 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich swój sukces zatrzymania Niemców zapłacili wielką daniną krwi. W Bitwie pod Mokrą brał udział zmarły kapitan Feliks Lempkowski i później co roku przez wszystkie lata uczestniczył w uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Bohaterów Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Mokrej.

Był z nami od roku 2005 na wszystkich uroczystościach na Polu i Przedpolu Bitwy pod Mokrą i na innych spotkaniach z młodzieżą przekazując swoje wspomnienia o czasach II RP, walk obronnych we wrześniu 1939r, walki później w szeregach Armii Krajowej i o bohaterstwie ludzi tamtych czasów. Jego przekazy to żywe lekcje historii i wychowania następnych pokoleń na ludzi mających tożsamość korzeni narodowych i aktywnych obywateli Rzeczypospolitej. Uczestniczył we wszystkich naszych konnych wystąpieniach patriotycznych jadąc w składzie Szwadronów Kawalerii Konnej na bryczce, wcześniej przywieziony pod czułą opieką z miejsca zamieszkania.
Jego udział w uroczystościach i zdarzeniach patriotycznych był dla Niego sensem życia.

Organizacja pogrzebu kapitana Feliksa Lempkowskiego

Dnia 8 października 2012 r., w poniedziałek godzina 10,oo
Msza żałobna odbędzie się w Katedrze pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana Męczennika, ul Floriańska 3 (przy Alei Solidarności na Pradze Północ vis a vis Szpitala Praskiego).
W czasie Mszy będzie śpiewał tenor bohaterski – ppor. MK21puN Andrzej Kosek.
Do Mszy będzie grał Organista Stanisław Kurdyba.
Mszę poprowadzi Ksiądz Proboszcz Bogusław Kowalski

Na nasz wniosek poparty przez Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego – UdSKiOR Prezydent RP nadał dla Zmarłego pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostanie wręczone Rodzinie w Kościele na ręce córki Pani Barbary Magnuszewskiej przez Pełnomocnika Prezydenta RP - Pana Waldemara Strzałkowskiego.

Około godziny 11 tej nastąpi Wjazd na Cmentarz Bródzieński Bramą Główną od ul. Odrowąża i uformuje się Kondukt pogrzebowy.
Na cmentarzu Asystę Wojskową Honorową wystawia na nasz wniosek Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz organizuje salwę honorową i zagranie na trąbce.
Kwatera spoczynku św. Pamięci Feliksa Lempkowskiego znajduje się w alei 27 G.
Za trumną będzie szedł również czarny koń by tradycji kawaleryjskiej stało się zadość.

W pogrzebie weźmie udział oddział Małopolskiej Kawalerii w barwach 21 pułku ułanów Nadwiślańskich i liczne przedstawicielstwo Społeczeństwa z Pola Bitwy pod Mokrą z Mokrej, Opatowa, Wilkowiecka i z Miedźna, z Prezesem Henrykiem Owczarkiem i Wójtem Gminy Miedźno - Andrzejem Szczypiórem.
Nie zabraknie też kilku osób ze Starostwa w Kłobucku.
Zmarłego pożegnają również Jego Koledzy Kombatanci z Koła z Warszawy, oraz Władze i Społeczność Warszawy.

Cześć Jego Pamięci !

Prezes MK21puN – Marek Eustachiusz Kiersztyn
Vice Prezes Krzysztof Burzyński
Komendant Małopolskiej Kawalerii MK21PUN – Zbigniew Strzeżywój Burzyński

Życiorys
1937-39 Równe Wołyńskie, kawalerzysta 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem płk Dyplomowanego Juliana Filipowicza
1938 Szkoła Broni Pancernej, Lublin
1939 udział w bitwie pod Mokrą
styczeń 1940 dowódca drużyny w ZWZ A.K.
Marzec 1940 Organizacja Wojskowa Korpusu Bezpieczeństwa AK
1940-44 walki partyzanckie pod dowództwem płk Oliwy w powiecie garwolińskim – dowódca plutonu
1944-45 Armia Ludowa
1948-56 represjonowany przez władze UB.
1967-72 instruktor samoobrony
Członek Środowiska Żołnierzy Organizacji Wojskowej – Korpus Bezpieczeństwa AK,
członek Stowarzyszenia Kombatantów Duszpasterstwa Kawalerii i Artylerii Konnej (03.05.1996r.)
2009 stopień kapitana rezerwy

Posiadane odznaczenia:
1. Złoty Krzyż Zasługi, legitymacja nr 1-2002-8 Warszawa 8.01.2002,
2. Krzyż Partyzancki, 20.05.1993 r.
3. Krzyż AK, Prezydent RP, 1993 r.
4. Medal za udział w wojnie obronnej 1939, nadany 7.10.1987 r., Kraków , nr 266
5. Brązowy Medal za Zdobycie Warszawy – Jednostka Wojska Polskiego, nr 53235, 18.04.1947 r. Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, 25.01.2001
6. Odznaka za Pracę Społeczną w Światowym Związku AK, 27.01.2001 r., odznaka nr 2146