W niedzielę 18 października 2020 r. w Krakowie odbędzie się uroczystości 100-lecia powołania do życia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.

Jako uprawnieni przez Koło byłych Żołnierzy, Ich Rodzin i Przyjaciół 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich od 23 lat staramy się wychowywać Dzieci i Młodzież w Szacunku i Pamięci dla Kombatantów i Ich Czynów w walce o Niepodległość Rzeczypospolitej. Przechowujemy i Krzewimy przekazaną nam Tradycję, Barwę i Pamięć o 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.


W czerwcu 2020 roku w dniu święta Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Patronki Pułku, z uwagi na zagrożenia epidemiologiczne nie mogliśmy uroczyście obchodzić tą okrągłą, tożsamą z Bitwą Warszawską rocznicę powołania do życia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.
Mamy nadzieję że uda się nam świętować w niedzielę dnia 18 października 2020 r.

Planujemy rozpocząć uroczystości o godzinie 10,oo rano uroczystym Apelem przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Będzie tak odśpiewany Hymn Polski, odczytany okolicznościowy Rozkaz Komendanta Małopolskiej Kawalerii 21 puN, oraz uroczyste przyjęcie do Kawalerii, mianowania na stopnie i przysięga dla osób przyjętych.

Następnie pomaszerujemy ulicami Retoryka – Powiśle – Podzamcze pod Krzyż Katyński gdzie około godziny 11,oo zapalimy Znicz Pamięci.

Następnie pomaszerujemy ulicą Grodzką pod płaskorzeźbę Króla Jana III Sobieskiego na Kościele Mariackim i tam około godziny 12,oo przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego wręczą 10 naszym Ułanom Medale „Victorii Wiedeńskiej” za wybitne działania i walkę o postawienie Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu.

Następnie ulicą Floriańską dotrzemy pod Pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki i tam około godziny 13,oo zapalimy Znicz Pamięci, odśpiewamy pieśni patriotyczne i wręczymy zasłużonym Medale „100 lecia Pułku”.

Uczestniczyć można pieszo lub konno w siodle lub zaprzęgiem konnym.

Medal 100 lecia 21 PUN jest dwustronny, numerowany na wstążce z legitymacją drukowaną dla każdego indywidualnie ze zdjęciem.

Zapraszamy wszystkich, którym Tradycje 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich są bliskie.
Obowiązują maseczki zakrywające nos i usta i zasady świadomej dyscypliny.
Pozostajemy z wyrazami Szacunku.

Prezes Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej
imienia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich - Organizacji Pożytku Publicznego - JERZY PARDA.

Prezes Koła pułkowego byłych Żołnierzy, Ich Rodzin i Przyjaciół
21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich - Rotmistrz ZBIGNIEW POGODA.

Komendant Małopolskiej Kawalerii
w barwach 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich - Zbigniew Strzeżywój Burzyński